En

حدود چهار میلیارد دلار برای تامین ارز واردات اختصاص داده شده و یک میلیارد و ۲۰۰‌میلیون دلار نیز ازسوی صادرکنندگان ارز وارد صرافی‌ها شده است.

به گزارش «ایرنا» ولی‌الله سیف روز چهارشنبه در دومین روز از یازدهمین کنفرانس دو سالانه اقتصاد کشاورزی ایران در دانشگاه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج، افزود: دست‌هایی در بازار ما حضور داشته است که در بازار ارز التهاب‌آفرینی کرده و دستگاه اطلاعاتی کشور آنها را رصد می‌کند.  رئیس‌کل بانک‌مرکزی ادامه داد: در این روزها سبک جدیدی از جنگ اقتصادی از سوی دشمنان شروع شده که در اقتصاد ما نوسان ایجاد کنند؛ بدون اینکه خودشان هزینه‌ای بپردازند. باید این عوامل را به خوبی بشناسیم و با انسجام داخلی و شناخت، یکدیگر را تخریب نکنیم زیرا باید بدانیم که دشمن می‌خواهد از این آب گل‌آلود ماهی بگیرد. وی تصریح کرد: در تعطیلات نوروز ۹۷ که بی‌سابقه بود تحرکی در بازار ایجاد شود؛ اما جنجال‌هایی شد و پالس‌های منفی نسبت به اقتصاد، نگرانی‌هایی ایجاد کرد، دشمنان می‌خواستند در اقتصاد ما ناامنی ایجاد کرده و اعتماد به آینده را متزلزل کنند.  سیف همچنین اظهار کرد: در ۲۱ فروردین تصمیم مدبرانه اتخاذ شد تا اقتصاد کشور را مصونیت ببخشد؛ به این معنا که در فضای کلی منابع به‌صورت متعادل هزینه، اشتغال و اهداف آن عملیاتی و صادرات نیز مسیر خود را طی کرده و ارزی هم برای واردات در نظر گرفته شود. رئیس‌کل بانک‌مرکزی افزود: وقتی حجم صادرات نفتی و غیرنفتی را با هم مقایسه می‌کنیم، در تراز کشور اضافه منابع ارزی هم وجود دارد؛ ولی وقتی التهاب‌آفرینی صورت می‌گیرد، هجومی به سمت خرید ارز ایجاد می‌شود.

رئیس‌کل بانک‌مرکزی گفت: در یک ماه اول امسال ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز از طریق بانک‌مرکزی، نظام بانکی و صرافی‌ها تامین شده است. حدود چهار میلیارد دلار در همین مدت برای واردات تامین ارز کرده‌ایم و بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار نیز از سوی صادرکنندگان ارز وارد صرافی‌ها شده است. سیف در ادامه تاکید کرد: با اطمینان می‌گویم که با وجود برخی نگرانی‌ها، در شرایطی هستیم که آرامش کامل در بازار مستقر شده است.

منبع : سایت دنیای اقتصاد