En

روز گذشته بازارساز برای دومین روز متوالی یورو را بیش از ۶۰ تومان افزایش داد تا این ارز از مرز ۵ هزار و ۶۰۰ تومان عبور کند. این در حالی است که دلار در همین بازه زمانی تنها ۳۴ تومان رشد کرد. با وجود اعمال این تغییرات، صف‌های ارزی همچنان در بازار به چشم می‌خورند؛ چراکه به‌رغم این تعدیل قیمت‌ها، همچنان امکان آربیتراژ ارزی در بازار فراهم است.

توقف روند کاهشی دلار و سرعت گرفتن رشد یورو حکایت از چرخش سیاست‌ها در بازار ارز دارند. چرخشی که از نظر بسیاری از فعالان برای خلوت شدن صف‌های ارزی صورت گرفته است. با این حال، سه رشد پیاپی دلار در روزهای اخیر به اندازه‌ای نبوده است که صف نشینان را به عقب‌نشینی وادارد و فاصله‌ای که میان این ارز با بازارهای همسایه وجود داشت، یکی از دلایلی بود که انگیزه برای خرید را بالا می‌برد. در روز رشد بهای دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز با ۲ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسید. برخی فعالان نزدیک شدن به روز مادر را از عواملی دانستند که میزان تقاضا در بازار سکه را بالا برده است. البته در حراج بانک کارگشایی قیمت سکه زیر مرز یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان معامله شد ولی در بازار آزاد با توجه به افزایش تقاضا میزان عرضه کاهش یافته بود و همین موضوع موجب می‌شد که افراد عادی ناچار شوند با قیمت‌های بالاتری اقدام به تهیه این فلز گرانبها کنند.

۱۲۸ تومان رشد یورو طی ۲ روز

 در پنجمین روز هفته، یورو یک بار دیگر رشد بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرد. روز چهارشنبه، یورو با ۶۷ تومان افزایش بر تابلوی صرافی‌های منتخب ۵ هزار و ۶۲۹  تومان قیمت خورد. این در حالی بود که افزایش دلار نسبت به چهارمین روز هفته محدودتر شد و این ارز با افزایش ۱۴ تومانی به قیمت ۴ هزار و ۴۹۸ تومان رسید. روز سه‌شنبه، دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب با ۲۰ تومان افزایش به قیمت ۴ هزار و ۴۸۴ تومان رسیده بود. این در حالی بود که در همان روز ارز اروپایی ۶۱ تومان افزایش را تجربه و به قیمت ۵ هزار و ۵۶۲ تومان رسیده بود. به این ترتیب، یورو در روز متوالی ۱۲۸ تومان افزایش پیدا کرد. در مقابل، دلار نیز در این ۲ روز، ۳۴ تومان رشد یافت.

 تغییر روند قیمت‌ها می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که بازارساز در پی آن است که روند فعلی بازار را اصلاح کند و با تعدیل قیمت در راستای خلوت کردن صف‌های ارزی گام بردارد. هر چند بخشی از رشد یورو ناشی از تقویت آن در بازارهای جهانی در برابر دلار بود. با وجود تعدیل قیمت‌ها، میزان افزایش کنونی به اندازه‌ای نبوده است که صف‌های ارزی را عقب براند و روز چهارشنبه همچنان افراد زیادی در این صف‌ها به‌دنبال تهیه دلار بودند. عده زیادی از متقاضیان از شهرهای اطراف برای تهیه دلار آمده بودند و گروهی حتی عنوان می‌کردند که از بامداد روز سه‌شنبه خود را به میدان فردوسی رسانده بودند. حتی مشاهدات نشان‌دهنده آن بود که ساعت ۷ بعدازظهر روز سه‌شنبه در منطقه صادقیه عده زیادی همچنان در صف ایستاده بودند. عده زیادی در بازار عنوان می‌کنند که با وجود قرار گرفتن در صف‌ها موفق به تهیه دلار نشده‌اند. در این شرایط، برخی در ازای ایستادن در صف و تهیه دلار برای دیگران هزینه‌هایی بالای ۱۰۰ هزار تومان را دریافت می‌کنند. این در حالی است که هم زمان برخی از صرافی‌ها تمایل چندانی به عرضه ارز مداخله‌ای ندارند. به گفته یکی از این افراد، ایجاد نظم و پرداخت دلار به افراد زیاد و کسب سود ۵ تومانی به ازای هر دلار برای او وسوسه‌انگیز نیست. این صراف عنوان می‌کرد که بیشتر ترجیح می‌دهد معاملات حواله‌ای را انجام دهد. دیروز نرخ حواله دلار مانند روزهای گذشته در بازار تهران بالای ۴‌هزار و ۷۰۰ تومان بود. دلالان نیز روز چهارشنبه در بازار غیررسمی بالای ۴ هزار و ۷۵۰ تومان معامله می‌شد.

منبع : سایت دنیای اقتصاد