En

نرخ ارز از شهریور تا دی‌ماه حدودا ۱۰ درصد رشد کرده و این در حالی است که شاخص بهای صادراتی در این مدت ۲۵ درصد افزایش یافته است. نرخ ارز که در پاره‌ای از اوقات به عنوان یک مانع بر سر بهای واقعی صادرات قرار داشته، اکنون به نیروی کمکی قابل‌توجهی تبدیل شده و در کنار افزایش قیمت‌های جهانی، صادرات را در موقعیتی جذاب قرار داده است.

 تداوم رشد

بانک مرکزی گزارش شاخص بهای کالاهای صادراتی در اولین ماه زمستان را منتشر کرد. این شاخص در دی‌ماه ۱۳۹۶ برای اولین‌بار مرز ۳۰۰ را رد کرد و به ۶/ ۳۰۰ واحد رسید. شاخص بهای کالاهای صادراتی از شهریورماه موازی با نرخ ارز، در جبهه افزایشی قرار گرفته است. در حد فاصل ۵ ماه از شهریور تا دی‌ماه، شاخص بهای صادراتی ۲۵ درصد رشد کرد. این در حالی است که میانگین نرخ ارز در طول این مدت ۱۰ درصد رشد کرده و از ۳ هزار و ۸۸۰ تومان به ۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است. در نتیجه بهای کالاهای صادراتی در مجموع شدیدتر از نرخ ارز حرکت کرده است. از نظر کمی، پیشروی شاخص بهای صادراتی ۵/ ۲ برابر سریع‌تر از افزایش نرخ ارز بوده است. اگر از نگاه سالانه به موضوع نگاه شود نیز تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای صادراتی ۳/ ۲۲ درصد است؛ در حالیکه نرخ ارز در دی‌ماه ۱۳۹۶ نسبت به دی‌ماه سال گذشته، ۸/ ۱۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. از اینرو بخشی از افزایش شاخص بهای کالاهای صادراتی را باید در افزایش قیمت کالاهای جهانی جست‌و‌جو کرد.از نظر رشد ماهانه، در دی‌ماه رشد قابل‌توجهی برای شاخص بهای صادراتی ثبت شده است. در ماهی که متوسط نرخ ارز بازار آزاد ۳/ ۳ درصد رشد کرد، شاخص بهای صادراتی ۳/ ۵ درصد صعود را پشت‌سر گذاشت. این در حالی بود که رشد آذر ماه شاخص صادراتی، ۴/ ۳ درصد گزارش شده بود.

  نقش گروه‌ها در رشد دی‌ماه

در گزارش بانک مرکزی کالاهای صادراتی در قالب ۱۵ گروه ارائه می‌شود. در دی‌ماه بیشترین اثر را بر رشد شاخص، محصولات صنایع شیمیایی و صنایع وابسته داشته است. این گروه که یک پنجم از شاخص کل را شامل می‌شود، در دهمین ماه سال رشد ۳/ ۱۰ درصدی را ثبت کرده است. این افزایش بیشتر تحت‌تاثیر شاخص بهای اقلامی مانند متانول، استیرن، آمونیاک و پودرها و مایعات شوینده قرار داشته است. تورم نقطه‌به‌نقطه در این گروه ۳/ ۳۵ درصد است که رتبه دوم بیشترین رشد سالانه را در اختیار این گروه قرار می‌دهد. اما بیشترین رشد ماهانه در اختیار وسایل نقلیه زمینی و تجهیزات ترابری قرار دارد. این گروه در دی‌ماه ۱/ ۲۵ درصد رشد داشته و تورم نقطه‌به‌نقطه آن را به حدود ۴۰ درصد رسانده است. بیشترین اهمیت متعلق به محصولات معدنی است که نزدیک به یک سوم از شاخص کل را تشکیل می‌دهد. سوخت‌های معدنی همچون نفت و روغن‌های حاصل از آنها در زمره این دسته قرار می‌گیرند. شاخص این گروه کندتر از شاخص کل حرکت کرده و رشد ۱/ ۴ درصدی را ثبت کرده است. البته در مقیاس سالانه، تورم نقطه‌به‌نقطه این گروه از تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص کل بالاتر است. شاخص محصولات معدنی در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به دی‌ماه سال گذشته ۲۷ درصد رشد کرده‌اند. همچنین محصولات صادراتی نباتی در دی‌ماه تقریبا در تناسب با شاخص کل حرکت کرده و نرخ رشد ۵/ ۵ درصدی را ثبت کرده است. رشد ثبت‌شده مدیون رشد بهای میوه‌های خوراکی است. شاخص قیمت پسته در ابتدای زمستان ۲/ ۷ درصد و کشمش و سبزه ۷/ ۵ درصد رشد را در دی‌ماه ثبت کردند. گروه مواد پلاستیک و کائوچو و مصنوعات آنها نیز در دی‌ماه نسبت به ماه گذشته ۶/ ۲ درصد رشد داشته است. این گروه که ضریب اهمیت ۵/ ۱۰ درصدی در شاخص کل دارد، کمتر از میانگین مواد صادراتی در ابتدای زمستان رشد کرده است. در ماه مورد گزارش، پلی‌اتیلن به میزان ۲ درصد و پلی اتیلن سنگین ۵/ ۳ درصد رشد را تجربه کرده است. گروه فلزات معمولی و مصنوعات آنها با ضریب اهمیت حدود ۱۰ درصد، رشد ۷ درصدی را در دهمین ماه سال ثبت کرده است. خیزش سالانه این گروه نسبت به دی‌ماه ۱۳۹۵، نزدیک به ۳۱ درصد برآورد شده است که رقم بالایی به حساب می‌آید. در بین ۱۵ گروه صادراتی در دی‌ماه، شاخص دو گروه نسبت به ماه گذشته، کاهش یافته است. مواد نسجی و مصنوعات از این مواد، در ماه مورد گزارش عقبگرد ۵/ ۶ درصدی را در شاخص کل تجربه کردند. در این ماه افت شاخص بها در اقلامی مانند فرش دستباف به میزان ۱۲ درصد، نقش مهمی را در افت گروه داشته است. همچنین گروه دیگری که از ارزش شاخص بهای آن کاسته شد، پوست و چرم و محصولات چرمی است.

منبع : سایت دنیای اقتصاد