En

روز چهارشنبه، شاخص بازار ارز ۱۴ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۴ هزار و ۴۴۹ تومان رسید. در این روز میزان تقاضا همچنان در بازار بالا بود و تحرکات معامله‌گران برای بالا آوردن قیمت دلار ادامه داشت.

با این حال، بازارساز ارزی توانست با تغییر تاکتیک خود موج تقاضا را مدیریت کند و مانع از مرزشکنی این ارز شود. دیروز بازارساز عرضه ارز در پاساژ افشار را از سر گرفت و سعی کرد با عرضه خود حجم ارز به اصطلاح «کف بازار» را افزایش دهد. در این شیوه، یکی از بازیگران بازارساز کارت ملی دلالان را دریافت و شماره آن را یادداشت می‌کرد. به گفته فعالان، شماره کارت‌های ملی خریداران در سامانه سنا به ثبت می‌رسید. قیمت عرضه شده دلار توسط بازارساز نیز در محدوده ۴ هزار و ۴۳۰ تومان قرار داشت. بعضی فعالان عنوان کردند، ۲۵۰ نفر برای خرید دلار بازارساز در بسته‌های ۵۰هزار تایی ثبت نام کردند. اگر این عدد صحت داشته باشد، حاکی از عرضه ۵/ ۱۲ دلاری بانک مرکزی بود. افزایش عرضه ارز موجب شد قیمت دلار در معاملات فردایی نیز زیر سطح معاملات نقدی باشد. ساعت ۳ بعدازظهر روز گذشته در حالی که قیمت دلار نقدی در حوالی ۴هزار و ۴۵۰ تومان بود، دلار در بازار فردایی‌ها در ابتدای محدوده ۴هزار و ۴۴۰ تومان نوسان می‌کرد.

با وجود آنکه قیمت دلار در روز چهارشنبه با برخی تغییرات در نحوه توزیع ارز زیر مرز روانی ۴هزار و ۴۵۰ تومان باقی ماند، عده زیادی از فعالان بازار اعتقاد داشتند، مکانیسم مداخله بانک مرکزی نیاز به بازسازی بیشتری دارد. از نظر آنها در این مکانیزم جدید باید ظروف مرتبط به درستی به یکدیگر وصل شوند و هر بخشی به درستی وظیفه خود را انجام دهد و اثر بخش دیگر را تکمیل کند. به‌عنوان مثال، عده‌ای از بازیگران ارزی باور دارند، عرضه ارز به میزان مناسب در بازار صورت می‌گیرد ولی به نظر می‌رسد در بخش‌های دیگر؛ نظارت کافی بر چگونگی عرضه این ارزها در بازار وجود ندارد. از سوی دیگر، عده‌ای باور دارند مکانیزم توزیع ارز نیز با اشکالاتی مواجه است. یکی از ایرادها، فروش ارز ارزان ازسوی برخی از صرافی‌های منتخب است. برای نمونه، در پنجمین روز هفته، یکی از صرافی‌های راسته خیابان فردوسی با نرخ ۴هزار و ۳۹۵ تومان اقدام به عرضه ارز می‌کرد که فاصله‌ای ۵۰ تومانی با قیمت بازار داشت. این رانت حاصل از اختلاف قیمت دلار، موجب می‌شد تقاضای کاذب زیادی از سوی افراد عادی جامعه وارد بازار شود. از سوی دیگر، شکل‌گیری صف در برابر صرافی‌ها به منظور تهیه دلار ارزان ذهنیتی در بازار به وجود می‌آورد که تقاضا برای خرید دلار بالاست و قیمت در آینده رشد بیشتری می‌کند. در این شرایط، تقاضاهای بیشتری وارد بازار می‌شوند. برخی کارشناسان پیشنهاد داده‌اند، بازارساز مانند حراج سکه برای بازار دلار نیز بازار متشکلی درست کند و در آن مکان مشخص به شکل سازمان یافته و منظم عرضه ارز را صورت دهد. یکی دیکر از مشکلات، متشکل نبودن قیمت در بازار ارز بود. به‌عنوان مثال، قیمتی که در سامانه سنا به ثبت می‌رسد، چندان مورد قبول بازار نیست. آنها باور دارند، صرافی‌های بانکی در ساعات انتهایی روز قیمت فروش ارز را بسیار پایین اعلام می‌کنند ولی در آن نقطه فروشی را انجام نمی‌دهند. از نظر آنها این قیمت‌ها در محاسبات نرخ ثبت شده در سامانه سنا اثر دارد.

منبع : سایت دنیای اقتصاد