روز گذشته، ساعت ۲ بعدازظهر در‌های سالن حراج بانک کارگشایی به روی متقاضیان گشوده شد؛ پس از برقراری نظم نسبی و کاهش همهمه‌ها، اولین بسته ۲۰ تایی سکه با قیمت پایه ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان چوب خورد. به این ترتیب، هر سکه از این بسته ۲۰ تایی یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان قیمت داشت که با افزودن مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی به آن، عدد یک میلیون و ۲۸۶ هزار تومان به‌دست می‌آمد. در واقع، قیمت پیشنهادی بانک کارگشایی تقریبا نزدیک به ارزش واقعی سکه بود و حبابی نداشت.

با این حال، یک متقاضی بلافاصله در همان بار اول قیمت ۲۵ میلیون تومان را برای خرید این تعداد سکه پیشنهاد داد و در همان پیشنهاد اول، قیمت پایه سکه‌های بانک میلیونی بالا رفت. در نهایت بسته ۲۰ تایی اول با قیمت ۲۵ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان فروخته شد. به عبارتی هر سکه در بار اول یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رفت. قیمتی که از نرخ بازار در آن مقطع زمانی بالاتر بود. بار دوم نیز همان فرد مشخص پیشنهاد اولیه بسیار بالاتری نسبت به نرخ پایه بانک داد و هر سکه با قیمتی بالاتر از نرخ بازار به فروش رفت ولی پس از آن شرایط قیمتی تفاوت کرد و قیمت حراج به زیر نرخ بازار رفت. در اواسط حراج، بانک کارگشایی با توجه به استقبال متقاضیان، عرضه سکه در بسته‌های ۱۰۰ تایی را کلید زد و در انتهای حراج، نیم‌سکه را نیز در بسته‌های ۲۰ و ۱۰۰ تایی به حراج گذاشت. حراج سکه در اولین روز هفته موجب شد که کانال آن تغییر و قیمت آن در بازار ۱۵ هزار تومان افت کند و به قیمت یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان برسد. پیش از خبر حراج سکه، در روز پنج‌شنبه نیز سکه افت ۲۵ هزار تومانی را تجربه کرده بود. با افت دو روز اخیر تحت‌تاثیر خبر حراج سکه، حباب سکه به حدود ۱۳۰ هزار تومان رسید که ۴۰ هزار تومان کمتر از میزان آن در روز چهارشنبه بود. در روزی که سکه به زیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رفت، دلار نوسان خاصی نداشت و تنها با یک تومان رشد به قیمت ۴ هزار و ۱۲۷ تومان رسید.

پیشنهادهای اولیه

یکی از نکات جالب حراج روز گذشته پیشنهادهایی بود که پس از اعلام قیمت پایه بانک کارگشایی از سوی معامله‌گران عنوان می‌شد. در ۲ بار ابتدایی حراج، در حالی که قیمت پایه برای ۲۰ عدد سکه ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عنوان شده بود، یک نفر از انتهای سالن بلافاصله رقم ۲۵ میلیون را برای خرید پیشنهاد می‌داد و به دنبال آن سایر متقاضیان ناچار بودند قیمت‌های بالاتری را پیشنهاد دهند. بسته ۲۰ تایی سکه تمام بار اول ۲۵ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و بار دوم با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان به فروش رفت. در واقع، در حالی که پیشنهاد اولیه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالاتر از قیمت پایه بود، پس از این پیشنهاد قیمت در بار اول تنها ۷۲۰ هزار تومان دیگر بالا رفت و در بار دوم این میزان حتی به ۵۷۰ هزار تومان رسید. عده‌ای اعتقاد داشتند، پیشنهادهای اولیه حراج نشان‌دهنده آن بوده است که برخی معامله‌گران با چنین اقداماتی سعی می‌کنند در برابر افت قیمت مقاومت کنند و تا می‌توانند تلاش کنند فلز گرانبهای داخلی با قیمت‌های بالاتری به فروش برسد. قیمت بسته‌های ۲۰ تایی در بارهای سوم و چهارم و پنجم کمی افزایش پیدا کرد و قیمت بسته ۲۰ تایی حتی تا ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نیز افزایش یافت.

عرضه بسته‌های صدتایی

بانک کارگشایی زمانی که استقبال از خرید سکه را مشاهده کرد، عرضه در بسته‌های ۱۰۰ تایی را کلید زد. این در حالی بود که قیمت سکه تا اینجای کار در بسته‌های ۲۰ تایی با احتساب مالیات بر ارزش افزوده در کمترین حالت با قیمت یک میلیون و ۳۹۳ هزار تومان به فروش رفته بود. با عرضه سکه در بسته‌های ۱۰۰تایی قیمت کمی پایین‌تر رفت. دراولین حراج بسته‌های ۱۰۰ تایی قیمت پایه ۱۱۸ میلیون تومان اعلام شد. این قیمت با عرضه هر عدد سکه در بسته‌های ۲۰ تایی تفاوتی نداشت و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بهای هر سکه یک میلیون و ۲۸۶ هزار تومان به‌دست می‌آمد. این بار نیز اولین پیشنهاد ۸ میلیون تومان بالاتر از بهای پایه ۱۱۸ میلیونی بانک بود و با این پیشنهاد قیمت هر بسته ۱۰۰ تایی تا ۱۲۶ میلیون تومان بالا رفت. در نهایت اولین بسته ۱۰۰ تایی با قیمت ۱۲۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به فروش رفت. در واقع، قیمت هر سکه در این بسته یک میلیون و ۳۷۹ هزار تومان بود. بسته ۱۰۰ تایی بعدی ۵۰ هزار تومان گران‌تر به فروش رفت ولی با ادامه عرضه قیمت‌ها بیشتر افت کردند؛ به‌طوری‌که قیمت سکه در بسته‌های ۱۰۰ تایی حتی به ۱۲۶ میلیون نیز رسید که قیمت هر سکه در آن یک میلیون و ۳۷۳ هزار تومان به‌دست می‌آمد. البته در ادامه حراج بسته‌های ۱۰۰تایی قیمت کمی بالاتر آمد، ولی همچنان بهای هر سکه زیر یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان قرار داشت.

عرضه نیم‌سکه

پس از اینکه قیمت در بسته‌های ۱۰۰تایی کمی پایین آمد، در نزدیکی ساعت ۴ بعدازظهر عرضه نیم‌سکه آغاز شد. اولین بسته ۱۰۰ تایی نیم‌سکه با قیمت پایه ۵۹ میلیون تومان آغاز به کار کرد و در نهایت ۶۵ میلیون تومان به فروش رفت. این نشان‌دهنده قیمت بالای ۷۰۰ هزار تومانی برای هر نیم‌سکه بود. البته در حراج‌های آخر قیمت نیم‌سکه نیز در هر عدد به زیر ۷۰۰هزار تومان رسید. معاملات آخر نیم‌سکه در بسته‌های ۲۰ تایی انجام شد. در یکی از آخرین معاملات، بسته ۲۰ تایی نیم‌سکه ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد و با احتساب مالیات ارزش افزوده، هر قطعه ۶۹۷ هزار تومان قیمت داشت.

وضعیت بازار

الف. پیش از آغاز حراج : روز گذشته در ابتدای روز فضای بازار بیش از هر چیزی تحت‌تاثیر خبر حراج سکه قرار داشت. در ابتدا قرار بود حراج سکه از ساعت ۱۱ آغاز شود ولی اعلام شد که این حراج از ساعت ۱۴ شروع می‌شود. برخی افراد حاضر در بانک کارگشایی اعلام کردند که بانک مرکزی قیمت پایه‌ای برای حراج را به آنها اعلام نکرده است و در نتیجه حراج با تعویق ۳ ساعته از ساعت ۱۴ شروع شد. حدود ۳۰ نفر در صف قرار داشتند ولی به تعداد آنها لحظه به لحظه از ساعت ۱۳ افزوده شد، به‌طوری‌که تا ساعت ۱۴ تقریبا محوطه بانک کارگشایی پر از افراد مختلف بود؛ عده‌ای برای خرید، عده‌ای از سر کنجکاوی، گروهی به قصد کسب سود در قیمت‌های بالاتر و گروهی با هدف مقاومت در برابر افت قیمت.   معاملات تحت‌تاثیر خبر حراج سکه در ابتدای روز پایین آمده بود و کمتر کسی تمایلی به خرید داشت. صرافی‌های میدان فردوسی نیز اکثرا قیمت‌های روز پنج‌شنبه سکه را از روی تابلوهای خود برنداشته بودند و در انتظار آغاز حراج بودند. بخشی از مردم نیز که برای فروش سکه خود به بازار آمده بودند، صرافی پیدا نمی‌کردند که با قیمت‌های روز پنج‌شنبه بتوانند به او سکه بفروشند. صرافی‌ها در حالی بر تابلوی خود قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را ثبت کرده بودند که قیمت آن در بسته‌های ۱۰۰تایی بازارسبزه میدان تا یک میلیون و ۳۷۸ هزار تومان پایین آمده بود. عده‌ای حتی انتظار داشتند قیمت سکه حتی نزول بیشتری را نیز تجربه کند؛ ولی با آغاز حراج خریداران کمی جسورتر شدند؛ هر چند نتوانستند قیمت‌ها را به سطوح چندان بالاتری ببرند.

ب- پس از حراج: زمانی که هر عدد سکه در بسته ۲۰ تایی در اولین حراج حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش رفت، به یکباره قیمت‌ها در بازار نیز شروع به افزایش کردند و هر عدد سکه تا یک میلیون و ۳۹۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد. با این حال، هر چقدر قیمت سکه در حراج پایین‌تر رفت، در معاملات سبزه میدان نیز قیمت دوباره عقب‌نشینی کرد و حتی به کانال یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان سرک کشید.روز شنبه بازار ارز نیز وضعیتی مشابه بازار سکه داشت و بیشتر معامله‌گران حالت انتظاری داشتند. به گفته فعالان، وقتی معامله‌گران سکه در بازار حضور نداشته باشند، تعداد معاملات پایین می‌آید.  در کنار این، دلاربازان ترجیح می‌دادند تا روشن شدن ابهامات از شرایط بازار موازی احتیاطات لازم در خرید و فروش را به خرج دهند.

قیمت حراج نزدیک به بازار

روز گذشته، مجموعه عرضه قیمت سکه را ۱۵ هزار تومان پایین برد. با این حال نکته قابل توجه آن بود که قیمت‌های سکه در حراج تفاوت چندانی با نرخ بازار نداشت. این موضوع نشان‌دهنده آن بود که تقاضا برای خرید سکه در حراج بالا بوده است و حجم تقاضا موجب شد قیمت فلز گرانبهای داخلی فاصله چندانی از نرخ‌های بازار نگیرد. روز گذشته کمترین قیمتی که برای هر سکه به ثبت رسید، در کانال یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان قرار داشت، حال آنکه قیمت‌ها در بازار نیز فاصله‌ای زیر ۲۵ هزار تومان با این کف داشتند. در این شرایط، باید دید ادامه حراج در روزهای آینده قیمت سکه را دچار چه تغییراتی خواهد کرد. آیا قیمت سکه نزول بیشتری خواهد کرد یا به مقاومت خود ادامه خواهد داد؟ به گزارش «ایسنا» مدیر عامل بانک کارگشایی نیز از ادامه حراج در روزهای آِینده خبر داد و گفت: حراج سکه در هفته جاری برای روزهای یکشنبه و چهارشنبه برگزار و در هفته آینده شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ادامه پیدا خواهد کرد. روز گذشته قیمت‌های اعلامی برخی شرکت‌کنندگان حتی از نرخ بازار بالاتر بود و این موضوع چند بار مورد تذکر مسوولان نیز قرار گرفت. آنها بارها از متقاضیان درخواست کردند که در خرید خود دقت کنند و مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی را حتما به نرخ اعلامی اضافه کنند.این موضوع به‌طور مشخص زمانی تصریح شد که یکی از متقاضیان بسته ۲۰ تایی سکه را در مجموع قطعه‌ای یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید. البته ممکن است عوامل بازار نیز تمایل داشته باشند با بالا نگه داشتن قیمت در حراج، نرخ‌های بازار را تحت‌تاثیر قرار دهند.

 


حاشیه‌های یک حراج

روز گذشته، محوطه بانک کارگشایی در ازدحام افرادی بود که برای خرید سکه مراجعه کرده بودند؛ جنس این متقاضیان متفاوت بود و از خرید نیز اهداف متفاوتی داشتند. از صحبت‌های یک نفر مشخص بود که برای پرداخت مهریه نیاز به پرداخت سکه داشت و امروز به این امید به بانک کارگشایی میدان محمدیه آمد تا بتواند با قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید کند. او می‌گفت قیمت بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی در حراج برای او صرفه خرید ندارد و انتظار قیمت‌های پایین‌تری دارد. در میان مراجعان بانوان مختلف و از همه اقشار سنی نیز حضور داشتند. جوان‌تر‌ها بیشتر به دنبال خرید سکه در بسته‌های ۲۰ تایی بودند و انتظار داشتند قیمت سکه در آینده بالاتر برود. بانوانی که سن بالاتری داشتند و از قرار گرفتن در صف خسته بودند، در محوطه نشسته و به صحبت با یکدیگر مشغول بودند؛ انتظارات افزایشی ابتدایی دهه ۹۰ در ذهن آنها زنده شده بود و تصور می‌کردند در این حراج با قیمت‌های بسیار پایین خرید خواهند کرد و پس از آن با افزایش فزاینده قیمت‌ها سود زیادی کسب خواهند کرد.

به‌طور کلی، وقتی از زاویه دور به متقاضیان حراج توجه می‌کردید، بیشتر شاهد حضور افراد عادی با سرمایه‌های اندک بودید که دو انتظار مشخص داشتند: خرید سکه در قیمت پایین و فروش آن در قیمت‌های بالاتر؛ با این حال زمانی که حراج آغاز شد، این عده به حاشیه رانده شدند و معامله‌گران بزرگ‌تر که تعداد کمتری بودند، بیشتر به چشم آمدند؛ مکانیسم حراج به این گونه بود که در ابتدا یک قیمت پایه از سوی بانک اعلام می‌شد؛ خریدار باید به قیمت اعلام شده مالیات ارزش افزوده را اضافه کند؛ چراکه در نهایت خرید او با احتساب این مالیات صورت می‌گرفت. اعتراض‌های افراد عادی‌تر بعد از پایان حراج اول زیاد شد؛ چراکه برخلاف انتظار آنها سکه با قیمت‌های بسیار پایین به فروش نرفت؛ آن هم در شرایطی که اکثرا از هم خواهش می‌کردند که پیشنهادهای بالا برای قیمت‌های پایه بانک داده نشود. زمانی که قیمت با پیشنهاد سایر معامله‌گران به سطوحی بالاتر از انتظار مردم عادی رسید، سالن حراج خلوت‌تر شد. به گفته مسوولان قرار است روزهای زوج هر هفته حراج سکه ادامه داشته باشد. روز گذشته، افرادی که بدون کارت شناسایی اقدام به خرید می‌کردند، از سوی مقامات به خارج سالن راهنمایی شدند و سکه‌ای به آنها تعلق نگرفت.