En

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکونیوز، تاد بوبا تحلیلگر برجسته اقتصادی تصریح کرد: به نظر من نوسانات ارزش دلار آمریکا هنوز بیشترین و مهمترین تاثیر را بر قیمت جهانی کالاهای راهبردی به خصوص طلا و نفت خواهد داشت.

بر اساس این گزارش وی افزود: زمانی که به تصویر کلی نگاه کنید متوجه خواهید شد که دلار تغییر چندانی نکرده است و هنوز در پایین ترین سطح در ماه های گذشته قرار دارد. این مساله تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا در ماه های اخیر داشته است.

قیمت طلا در سه ماه نخست 2016 میلادی با افزایش 16 درصدی روبرو شده که ظاهرا بهترین عملکرد قیمت این فلز گرانبها در 30 سال اخیر بوده است.

قیمت طلا روز سه شنبه با افزایش 11.30 دلاری به بیش از 1236 دلار رسید و شاخص دلار آمریکا نیز با رشد 0.04 درصدی روبرو شده و به بیش از 94.36 واخد رسیده است.

از نظر تاریخی قیمت طلا و ارزش دلار آمریکا رابطه ای معکوس دارند و هر گاه ارزش دلار با کاهش روبرو شود قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش روبرو شده است.

این تحلیلگر اقتصادی گفت: به نظر من این وضعیت ساختاری در بازار تغییر نکرده و رابطه بین دلار و طلا همچنان به شدت حفظ شده است. تا زمانی که فدرال رزرو آمریکا دخالت کند این رابطه نیز ادامه خواهد داشت و از این بابت نباید هیچ شکی وجود داشته باشد.

فدرال رزرو آمریکا مهمترین نقش را در تعیین سیاست های پولی و نرخ بهره آمریکا دارد و سیاست های پولی و نرخ بهره آن تاثیر زیادی بر بازارهای مالی و کالای جهان دارد.

فدرال رزرو آمریکا که از سال 2006 میلادی نرخ بهره را افزایش نداده بود در نشست دسامبر 2015 میلادی برای نخستین بار در سال های گذشته نرخ بهره را افزایش داده است.

گزارش سایت طلا حاکیست، گرچه جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا هفته گذشته تاکید کرده است که باید رویکرد محتاطانه ای را برای افزایش نرخ بهره داشته باشیم ولی برخی از مقام های ارشد بانک مرکزی آمریکا از آمادگی آن برای افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده خبر می دهند.

افزایش نرخ بهره می تواند تاثیر مستقیمی بر افزایش ارزش دلار آمریکا داشته باشد و این مساله در نهایت به ضرر قیمت طلا خواهد بود.

منبع : سایت طلا