En

به گزارش راشاتودی، وزیر تجارت روسیه از کشورهای عضو بریکس خواست تا برای کاهش آسیب‌پذیری خود از سیاست‌های آمریکا، سهم ارزهای ملی از مبادلات دوجانبه را کاهش دهند. دنیس مانتوروف که در یک کنفرانس ویدئویی با همتایان خود از کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل و چین گفت گزینه‌های زیادی برای تقویت پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه وجود دارد.

وزیر تجارت روسیه با اشاره به اینکه انجام تجارت با استفاده از ارزهای ملی نقشی کلیدی در تقویت اتحاد بین کشورهای عضو گروه بریکس دارد افزود: با استفاده معقول و متعادل از ارزهای ملی می‌توانیم ثبات (اقتصادی) را در کشورهایمان افزایش دهیم و از وابستگی خود به سیاست‌های دیکته‌ای آمریکا بکاهیم. مانتوروف با تشویق کشورهای بریکس به استفاده از ساز و کار تعبیه شده در بانک توسعه بریکس گفت: این ساز و کار دقیقا برای تحقق این هدف توسعه داده شده است.  این ساز و کار در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد و اکنون اعتباری معادل ۱۰۰ میلیارد دلار در اختیار دارد. هدف این ساز و کار استفاده حداکثری از منابع مالی گروه بریکس برای توسعه زیرساخت‌های این کشور و رسیدن به توسعه پایدار است. مقر اصلی بانک توسعه بریکس در شهر شانگهای چین قرار دارد و دارای دفاتری در ژوهانسبورگ و مسکو نیز هست.

در حال حاضر کشورهای عضو گروه بریکس ۴۰ درصد جمعیت و تولید ناخالص داخلی معادل ۲۱ تریلیون دلار را در اختیار دارند که تقریبا معادل اندازه تولید ناخالص داخلی آمریکا است.