En

روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی ۳۰۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰ تومان رسید؛ با ثبت این رشد، میزان بازدهی دلار در مردادماه به ۲/ ۶درصد رسید که بسیار کمتر از رشد حدودا ۱۴ درصدی تیرماه بود.

به گفته فعالان، بازارساز در صورتی که بتواند دلار را به زیر مرز ۲۳ هزار تومانی بازگرداند، احتمال نوسان دوباره در این بازار بسیار کاهش خواهد یافت و حتی احتمال افت قیمت‌ها مطرح می‌شود. با این حال، نوسان بالای کانال ۲۳ هزار تومانی، به معنای قرار گرفتن در یک کانال صعودی است که بازارساز باید سعی کند اجازه ندهد به سرعت قیمت از آن خارج شود، چراکه زمینه‌ساز ورود تقاضای جدید به بازار می‌شود و توجهات را به سوی ارز بیشتر می‌کند. در واقع بازارساز اگر توان مقابله با حملات سفته‌بازان در کانال‌های پایین‌تر را ندارد، بهتر است در همین کانال ۲۳ هزار تومان، دامنه نوسانات را کاهش دهد و با این تاکتیک، کم‌کم انگیزه افراد جدید برای خرید ارز را کم کند. در حال حاضر نوسان‌گیران، به‌دنبال آن هستند تا با جوسازی پیرامون اقدامات آمریکا و تلاش این کشور برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل، فضای ارزی را نوسانی کنند؛ از این جهت، وظیفه بازارساز برای فعالیت در هفته جاری خطیر به نظر می‌رسد تا بتواند آرامش نسبی بازار در مرداد را در شهریور نیز حفظ کند.

جدا از دلار، بازدهی سکه، نیم‌سکه و ربع‌سکه هم نسبت به تیر بسیار کمتر بود و شاخص کل بورس هم برای اولین بار از ابتدای سال، بازدهی منفی را به ثبت رساند؛ در واقع بررسی تمام بازارها نشان می‌دهد که در مردادماه، فضای آرامش تا حدی به معاملات برگشته بود و خبری از سودهای بالای ابتدای تابستان نبود.

از ریزش بورس تا طلایه‌داری گرم طلا

در ماهی که گذشت، شاخص کل بورس صدرنشینی جدول بازدهی را از دست داد و گرم طلای ۱۸ عیار جای آن را گرفت. شاخص کل بورس در مرداد بیش از ۸ درصد افت را به ثبت رساند. این شاخص حتی در همین هفته آخر مرداد ۱۱ درصد ریزش کرد که در تاریخ بازار سهام بی سابقه بود. این اتفاق در حالی رخ داد که در تیرماه بازدهی حیرت انگیز بالای ۵۰ درصد برای شاخص کل بورس رقم خورده بود و این شاخص را به صدرنشین بلامنازع جدول بازدهی تبدیل کرده بود. افت مرداد، شاخص کل بورس را به قعر جدول بازدهی مرداد برد.

در واقع، سایر بازارها در مردادماه از نظر رشد وضع بهتری نسبت به بازار سهام داشتند، هر چند که همچنان فاصله زیادی با رشدهایی داشتند که در ماه اول تابستان تجربه کرده بودند. به گرم طلای ۱۸ عیار می‌توان لقب بهترین سرمایه‌گذاری مرداد را داد؛ چراکه بیش از ۸ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. این فلز ارزشمند که در انتهای تیرماه، در محدوده ۹۶۰ هزار تومانی قرار داشت، در روز آخر مرداد، روی عدد یک میلیون و ۵۲ هزار تومان قرار گرفت که نشان دهنده افزایش ۸/ ۸درصدی بود. گرم طلای ۱۸ عیار در تیر  رشد بهتر ۲۴ درصدی را تجربه کرده بود، ولی هیچ بازاری هم در مرداد نتوانسته بود به اندازه همین گرم طلا رشد کند. سکه و نیم‌سکه رشد محدود ۸/ ۳ و ۳/ ۴ را به ثبت رساندند و سرنوشت ربع‌سکه نیز با بازدهی منفی بدتر از آن دو بود. سکه و نیم‌سکه حدودا ۳۰ درصد در تیرماه بازدهی داشتند.

ربع‌سکه در بخش منفی بازار

ربع‌سکه تنها قطعه سکه‌ای بود که در مردادماه نه‌تنها افزایش قیمتی را به ثبت نرساند، بلکه شاهد افت قیمت بود. ربع‌سکه در روز آخر مردادماه، توانست با ۱۰ هزار تومان افزایش به بهای ۲ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان برسد؛ با وجود این افزایش هم سهم قطعه طلایی کوچک در ماه پنجم سال، نزدیک به ۲ درصد کاهش قیمت بود. به گفته فعالان، مهم‌ترین عاملی که زمینه ساز افت قیمت ربع‌سکه شد، کاهش تقاضا برای خرید آن از نیمه دوم مردادماه بود. به باور یکی از بازیگران باتجربه بازار، ربع‌سکه در تیرماه رشد بسیار قابل‌توجهی را به ثبت رساند و طبیعی بود که در صورت بازگشت آرامش به بازارها، کمی از آن میزان رشد را از دست بدهد. ربع‌سکه در تیرماه نزدیک به ۴۰ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند که بیشترین میزان در بین انواع ارز و سکه در ماه اول تابستان بود. با این حال، در مردادماه، فضای بازار آنچنان هیجانی نشد که تقاضای احتیاطی جدیدی برای ربع‌سکه فعال شود و همین عامل موجب شد که این فلز ارزشمند بخشی از حباب مثبت خود را از دست بدهد. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، ربع‌سکه در شرایط کنونی با سکه امامی حدودا ۱۲ میلیون تومانی از لحاظ قیمتی همخوان است. به باور او، از آن جا که توان افراد عادی برای خرید ربع‌سکه بالاست و میزان عرضه این فلز گرانبها هم چندان بالا نیست، در شرایط ورود تقاضای احتیاطی، گزینه مورد علاقه‌ای برای سرمایه‌گذاری است و همین موضوع حباب آن را تا حدی توضیح می‌دهد.

دو نیمه متفاوت سکه و دلار

سکه و دلار در مردادماه دو نیمه متفاوت را پشت سر گذاشتند؛ در نیمه اول، هر دو دارایی ارزشمند سیر صعودی داشتند و تا مرزهای مقاومتی حساسی هم پیش رفتند. به‌عنوان مثال، در بازار سکه، این فلز گرانبها، معاملات خود را در اولین روز مردادماه با قیمت ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به پایان برد، ولی از  دوم مرداد طی یک حرکت صعودی به سوی کانال ۱۱ میلیونی حرکت کرد و در تاریخ ۱۶ مردادماه، قله ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را فتح کرد. این قیمت پیش‌تر هرگز در بازار سکه به ثبت نرسیده بود. با این وجود، با پخش خبر گشایش اقتصادی و برخورد به چنین سقفی، فروش‌ها در بازار سکه به شدت بالا رفت و حتی این فلز گرانبها تا نقطه ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی نیز عقب‌نشینی کرد و در ادامه تلاش‌هایش برای فتح دوباره کانال ۱۱ میلیونی، بیهوده بود.

در بازار دلار نیز تقریبا چنین روندی وجود داشت؛ دلار در ابتدای مردادماه در محدوده ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت؛ در اواسط مردادماه به قله ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومانی رسید و به یکباره با خبر گشایش اقتصادی، تا نقطه ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومانی ریزش کرد. پس از اینکه بازار به تدریج خبر گشایش را هضم کرد، قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و تلاش کرد خود را به سقف اواسط مردادماه برساند. امری که حداقل تا تاریخ ۳۰ مرداد رخ نداد. به نظر می‌رسد در اولین روز شهریورماه نوسان‌گیران تلاش می‌کنند، دلار را یکبار دیگر به سوی سطح ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان ببرند؛ با این حال، بازارساز ارزی هم نشان داده است که نسبت به این سطح حساس است و به راحتی اجازه شکستن آن را نمی‌دهد.

منبع : سایت دنیای اقتصاد