En

ولی این روند پایدار نبود و در اواخر روز جریان بازار به‌طور کامل تغییر کرد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر دومین روز هفته، ارزش دلار حدود ۱۱ هزار و ۴۱۰ تومان بود که ۱۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. البته روند کاهشی شاخص ارزی پس از ساعت یاد شده ادامه داشت و ممکن است قیمت ابتدای معاملات امروز را تحت‌تاثیر قرار دهد. برخی از معامله‌گران احتمال ‌دادند، معاملات امروز در محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی کلید بخورد.

در واقع دیروز عبور موقت دلار از سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، با واکنش شدید فروشندگان مواجه شد و قیمت را در سرازیری کاهشی قرار داد. در صورتی انتظارات افزایشی در بازار ارز فعال‌تر می‌شود که شاخص ارزی بتواند با قدرت خود را بالای سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی تثبیت کند. اما چه عاملی باعث بازگشت دلار شد؟ عده‌ای باور داشتند برگشت قیمتی دلار تحت‌تاثیر دو متغیر صورت گرفت: اولی افت نرخ حواله درهم در آستانه سطح ۳هزار و ۲۰۰ تومانی و دیگری شایعات و اخباری مبنی بر بالا رفتن احتمال توافق ایران با اروپا که در برخی از کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران منتشر می‌شد؛ معامله‌گران از قول معاون وزیر امورخارجه نقل می‌کردند که اروپا درحال تلاش برای رسیدن به توافق با ایران است.

درحالی‌که دیروز دلار روز نسبتا پرنوسانی داشت، سکه در یک دامنه محدود رفت و برگشت قیمتی را تجربه کرد. دیروز سکه تا قیمت ۴ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان رشد کرد و در نهایت در اواخر روز روی عدد ۴میلیون و ۱۱۰ هزار تومان به‌کار خود پایان داد که ۱۰ هزار تومان کمتر از روز شنبه بود.

چرا قیمت درهم رشد کرد و برگشت؟

براساس صحبت‌هایی که میان معامله‌گران رد و بدل می‌شود، می‌توان یکی از عوامل مهم رشد دلار در دو روز اخیر را افزایش نرخ حواله درهم دانست.

روز گذشته نرخ حواله درهم پیشروی خود را ادامه داد و از سطح ۳ هزار و ۱۵۰ تومانی نیز عبور کرد. یکی از قیمت‌هایی که حدود ساعت ۲ بعدازظهر توسط یک معامله‌گر به‌عنوان نرخ فروش اعلام شد، عدد ۳ هزار و ۱۸۰ تومانی بود که حدود ۴۰ تومان بیشتر از روز اول هفته بود. اما اینکه چرا قیمت حواله درهم در مسیر افزایشی قرار گرفته است، دلایل متفاوتی دارد. گروهی باور دارند پس از تعطیلات عید قربان در دبی به تدریج میزان تقاضا برای درهم بالا رفته است، حال آنکه عده دیگری باور دارند درهم پس از نزدیک شدن به مرز روانی ۳ هزار تومانی و افزایش خریدها، کف قیمتی خود را پیدا کرد؛ در نتیجه در شرایط فعلی بیشتر به‌‌دنبال آن است که سقف کوتاه مدت خود را پیدا کند. عده‌ای نیز عنوان می‌کنند، به‌طور سنتی زمانی قیمت حواله درهم افزایشی می‌شود که تغییرات بنیادی در سمت عرضه و تقاضا رخ داده باشد؛ یعنی یا میزان تقاضا به حد قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده باشد یا میزان عرضه با کاهش مواجه شده باشد. در مورد افزایش تقاضا شاید بتوان به رشد تقاضای تجاری اشاره کرد که معمولا هر چقدر به سمت آذرماه حرکت کنیم، افزایش می‌یابد. با این حال، در مورد این موضوع، شاهد یا آمار خاصی وجود ندارد. عده زیادی از فعالان حتی عنوان می‌کنند رشد نرخ حواله درهم در روزهای اخیر چندان قابل توجه نبوده است که بتوان از تغییر متغیرهای بنیادی بازار صحبت کرد. از نظر آنها، بازار درحال تعدیل اثرات کاهشی است که در هفته گذشته تجربه کرد. به گفته آنها اگر قیمت درهم از محدوده ۳ هزار و ۳۰۰ تومانی عبور کند، می‌توان عنوان کرد که سطح تقاضا و عرضه با تغییرات بنیادینی مواجه شده است. همچنین آنها باور دارند کاهش بهای درهم از اواخر روز نشانگر آن بود که این ارز با تغییرات بنیادی مواجه نشده است. حدود ساعت ۴ بعدازظهر درهم حدود ۳ هزار و ۱۴۵ تومان بود.

درحالی‌که عده‌ای از فعالان افزایش بهای دلار در بازار داخلی را ناشی از رشد نرخ حواله درهم می‌دانستند، گروه دیگری از معامله‌گران افزایش ارزش دلار در کشورهای همسایه خصوصا افغانستان و ترکیه را عامل افزایش قیمت بازار داخلی می‌دانستند.

منبع : سایت دنیای اقتصاد