En

این اولین افت دلار پس از ۷ افزایش متوالی بود و موجب شد که فضای ذهنی معامله‌گران کمی تغییر کند. در روزی که شاخص ارزی افت کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان قرار گرفت. فلز گرانبهای داخلی یک روز زودتر از دلار به استقبال کاهش قیمت رفته بود و تغییر موقعیت معامله‌گران سکه، انتظارات بازیگران ارزی را نیز تا حدی تحت‌تاثیر قرار داد.

به گفته فعالان، چند عامل در تغییر مسیر بازار پس از ۷ افزایش متوالی وجود داشت. اولین عامل رفتار بازارساز بود. به باور شماری از فعالان باتجربه بازار، بازارساز بعدازظهر روز دوشنبه سیگنال کاهشی به بازار صادر کرد و روز سه‌شنبه با افزایش عرضه توانست قیمت را از فاز صعودی خارج کند. بعدازظهر روز دوشنبه، صرافی‌های بانکی پیش از آنکه معاملات بازار آزاد به کار خود پایان دهد، به یکباره ۵۰ تومان از قیمت فروش خود کاست و رقم فروش این ارز روی ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت. صبح روز سه‌شنبه در ادامه روند کم کردن قیمت، صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار خود را ۱۰۰ تومان دیگر کاهش دادند و این ارز به قیمت ۱۴ هزار و ۵۰ تومان رسید. با این حال، به گفته برخی از بازیگران باتجربه بازار، این رفتار به تنهایی برای تغییر جهت قیمتی دلار کافی نیست و به احتمال زیاد در معاملات کف بازار نیز عرضه ارز از سوی بازارساز افزایش یافته است. در واقع بازارساز از یکسو با استفاده از نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های معتمد خود انتظارات را تحت‌تاثیر قرار داد و از سوی دیگر با حضور مستقیم و عرضه ارز در کف بازار، کفه ترازوی سمت کاهشی‌ها را سنگین‌تر کرد.

«دنیای اقتصاد» نیز در گزارش روز گذشته خود به دو نشانه کاهشی در بازار ارز اشاره کرده بود: اولی کاهش سرعت رشد دلار و دیگری، برگشت سکه به زیر مرز ۵ میلیونی که نشان‌دهنده تغییر جهت انتظارات در بازار سکه بود. امری که معامله‌گران ارزی را نیز محتاط می‌کرد.به گفته فعالان، دیروز در کنار نوع رفتار بازارساز، دو عامل مهم دیگر نیز در افت قیمت دلار نقش داشتند. یکی کاهش نرخ حواله درهم و دیگری پایین آمدن ارزش دلار در هرات افغانستان. دیروز، نرخ حواله درهم ۱۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۳ هزار و ۹۰۰ تومان قرار گرفت. برخی از معامله‌گران حتی از افت این ارز به زیر مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی خبر دادند. نرخ حواله درهم و دلار همواره از یکدیگر متاثر می‌شوند و اخیرا حتی عنوان شده بود که کشور همسایه امارات بعضا سعی کرده است با سخت کردن تبادلات مالی ایران، وضعیت کشور را از لحاظ اقتصادی تحت‌تاثیر قرار دهد. دیروز همچنین در همان ساعات ابتدایی روز ارزش دلار در هرات افغانستان پایین آمد تا از آن سوی مرز‌ها نیز سیگنال کاهشی به بازار داخلی برسد. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار ارزش دلار در هرات افغانستان دیروز به زیر سطح ۱۴ هزار تومانی رفت.

با وجود این برخی از فعالان باور داشتند، برای اینکه قیمت دلار در بازار داخلی به زیر مرز ۱۴ هزار تومانی برود، نیاز به فشار کاهشی دارد. در همین وضعیت، برخی از تحلیلگران فنی معامله‌گران را تشویق می‌کنند که در نزدیکی مرز ۱۴ هزار تومانی یک بار دیگر خریدهای خود را افزایش دهند. توصیه آنها عمدتا نوسان‌گیری از خرید به فروش بود. به‌طور ساده می‌توان گفت آنها انتظار ندارند قیمت دلار افت خاصی را تجربه کند و از آن سو احتمال رشدهای شدید را چندان باور ندارند. قیمت از دید تحلیلگران فنی با یک موج آرام در مسیر صعودی حرکت خواهد کرد. این دیدگاه‌ها در حالی عنوان می‌شد که حتی دیروز بعدازظهر پس از پایان رسمی کار بازار، قیمت در بازار آزاد در حال نزول بیشتر بود و برخی حتی از افت دلار به زیر مرز ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان سخن می‌گفتند. همچنین عنوان می‌شد، سکه تمام بهار آزادی نیز تا محدوده ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان پایین رفته است.

منبع : سایت دنیای اقتصاد