En

در پنجمین روز هفته، در ساعات ابتدایی روز، شاخص ارزی از کانال ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی عبور کرد و در مقطعی روی عدد ۱۲ هزار و ۳۱۰ تومان قرار گرفت؛ امری که نشان دهنده افزایش۱۱۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه بود.

با این حال، پس از عبور دلار از کانال یاد شده، کم کم میزان فروش‌های ارزی بالا رفت، به‌طوری‌که ساعت ۴ بعدازظهر این ارز به قیمت ۱۲ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. این قیمت ۵۰ تومان کمتر از روز چهارم هفته بود و منجر به ثبت اولین کاهش دلار در هفته جاری شد. پیش‌تر این ارز در ۴ روز ابتدایی هفته در مجموع ۳۸۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود. بخشی از فعالان افت روز چهارشنبه را ناشی از اصلاح قیمت دلار پس از چند افزایش متوالی دانستند.

 سکه تمام بهار آزادی نیز روز پنجم هفته را با ورود به کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز کرد، ولی از اواسط روز با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت. حدود ساعت ۴ بعدازظهر فلز گرانبهای داخلی روی عدد ۴ میلیون و ۲۳۰هزار تومان قرار گرفت که نشان‌دهنده افت ۴۰ هزار تومانی نسبت به قیمت روز سه‌شنبه بود. کاهش بهای فلز گرانبها در شرایطی رقم خورد که قیمت اونس تا اوایل بعدازظهر روز گذشته روند افزایشی داشت و حتی نقطه هزار و ۳۱۵ دلاری را لمس کرده بود؛ با این حال تحولات دیروز نشان داد سکه در شرایط فعلی بیش از آنکه به رفتار اونس جهانی دقت کند، به تغییرات قیمت دلار حساسیت دارد.

دیروز دلار در ابتدای روز با تکیه بر متغیرهایی مانند رشد نرخ حواله درهم و افزایش ارزش دلار در هرات افغانستان رویه افزایشی گرفت. صبح روز چهارشنبه بیشتر معامله‌گران افزایشی تاکید می‌کردند که قیمت در هرات افغانستان به بالای ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان رفت و در سلیمانیه عراق نیز ارزش دلار به بیش از ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. معامله‌گران داخلی معمولا در صورتی که ارزش دلار در این مناطق جغرافیایی افزایش پیدا کند، خریدهای خود را افزایش می‌دهند. فعالان عنوان می‌کردند درهم نیز در همان اوایل معاملات تا قیمت ۳هزار و ۳۷۰ تومان بالا رفت؛ عاملی که موجب شد خریدها در بازار ارز داخلی نیز بالا برود. در این شرایط قیمت دلار در بازار تهران در مقطعی به بالای ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان رفت، حال آنکه صرافی‌های منتخب بازارساز بر تابلوی فروش خود دلار را زیر ۱۲ هزار تومان قیمت زده بودند. این موضوع موجب شد که افراد بیشتری نسبت به روزهای گذشته در مقابل شماری از صرافی‌های بازارساز قرار بگیرند.

با این حال، در نیمه دوم روز اتفاقاتی رخ داد که منجر به تغییر روند بازارها شد. اولین موضوع از نظر بازیگران ارزی افزایش عرضه ارز از سوی بازارساز بود؛ در کنار این، به گفته فعالان پس از برخورد دلار به محدوده ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان میزان تقاضا در بازار افت کرد؛ این دسته باور داشتند، بازار پس از چند روز افزایش قیمت نیاز به اصلاح داشت. به این ترتیب، خریدارانی که در روزهای قبل اقدام به خرید دلار در نرخ‌های پایین‌تر کرده بودند، روز چهارشنبه سعی کردند با سود از بازار خارج شوند. در این میان، عده‌ای نیز باور داشتند، پیام رئیس‌کل بانک مرکزی موجب خروج نوسان‌گیران از بازار شد. دیروز رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرد، به بهانه پالرمو وSPV ارزهای گران‌خریده را به مردم می‌فروشند. رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: نرخ‌هایی که توسط فرصت‌جویان و در فضای مجازی درباره نرخ ارز مطرح می‌شود، ماندگار نیست و به مردم توصیه می‌کنم دارایی خود را در معرض ریسک بازار ارز قرار ندهند. از نظر رئیس‌کل، دلالان ارزهای زیادی را با قیمت‌های بالا خریداری کرده‌اند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند که با بالا آوردن قیمت‌ها کسب‌وکار خود را بهتر کنند.

برخی فعالان، اعتقاد دارند معامله‌گران غیررسمی این پیام را به‌عنوان یک هشدار در نظر گرفتند و این‌گونه استنباط کردند که بازارساز در برابر رشد بیشتر قیمت‌ها ایستادگی خواهد کرد. در نتیجه در موقعیت فروش قرار گرفتند. این در حالی بود که عده دیگری باور داشتند، معامله‌گران پس از چند روز افزایشی نیاز داشتند، ارز خود را بفروشند تا برای خرید دلار در قیمت‌های پایین‌تر آماده شوند. روند روزهای آتی نشان می‌دهد دیدگاه کدام دسته از معامله‌گران صحت بیشتری داشته است.

منبع : سایت دنیای اقتصاد