En

روز شنبه، دلار ۵۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی نیز با افت ۱۵۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. معامله‌گران در ساعات انتهایی روز خبر از بازگشت قیمت‌ها از کف دادند.

قیمت دلار روند رفت و برگشتی زیادی را در روز ابتدایی هفته تجربه کرد؛ ولی آغاز نوسانات این ارز از روز جمعه در معاملات پشت خطی کلید خورد. روز جمعه دلار با افزایش فروش در معاملات پشت خطی به سوی مرز ۱۳ هزار تومانی میل می‌کرد؛ با این حال، با اعلام خبر حمله به سفارت ایران در عراق که در کانال‌های معامله‌گران پخش می‌شد، قیمت دلار بار دیگر افزایشی شد و به سوی مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی حرکت کرد. روز شنبه معاملات این ارز در همان محدوده ۱۳ هزار و ۵۰۰ الی ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز شد؛ با این حال، از ظهر قیمت سیر نزولی گرفت و به سوی سطح ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رفت. از نظر فعالان، انتشار خبری مبنی‌بر ورود نخستین محموله اسکناس انواع ارزهای مختلف توسط صرافی‌ها به کشور عامل اصلی افت قیمت دلار بود. در این شرایط برخی معامله‌گران سعی کردند، با شایعه حمله موشکی به کردستان عراق جهت قیمت‌ها را تغییر دهند. با این حال، این موضوع در مقطع کوتاهی دلار را در برابر نزول بیشتر مقاوم کرد. آخرین ضربه کاهشی به دلار حدود ساعت ۳ بعدازظهر زده شد. زمانی که برخی منابع خبری مورد اعتماد دلالان و معامله‌گران اعلام کردند، فروش ارز توسط برخی صرافی‌ها در خیابان منوچهری آغاز شده است. برخی از معامله‌گران عنوان کردند، بانک مرکزی بعد از مدت‌ها عرضه ارز به بازار را از سر گرفت؛ هر چند که گروه دیگری باور داشتند صرافی‌ها خود از منابع بیرونی اقدام به تهیه دلار و عرضه آن در بازار کردند. شایعه عرضه ارز توسط بانک مرکزی البته به گفته برخی بازیگران بازار با صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی کمی متناقض بود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی  با اشاره به اظهار نظر قبلی خود مبنی بر اینکه «ذخایر ارزی، ناموس بانک مرکزی است» افزود: ذخایر بانک مرکزی متعلق به تمام ملت ایران است و ما مجاز نیستیم این ذخایر را به بازار تزریق کنیم». البته فعالان بخش دیگری از صحبت‌های همتی را نیز مورد توجه قرار دادند که گفت: علاوه بر صرافی‌ها، به صادرکنندگان نیز مجوز داده‌ایم که بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را به‌شکل اسکناس ارز وارد کشور کرده و از طریق سامانه نیما و تحت نظارت بانک مرکزی در بازار عرضه کنند.

در حالی که روز گذشته فروش‌ها در بازار بالا رفته بود، عده زیادی از معامله‌گران نیز باور داشتند این کاهش تنها یک اصلاح قیمت است. آنها پیش‌بینی می‌کردند از ساعات انتهایی روز شنبه خریداران در معاملات پشت خطی با ورود خود موج کاهشی قیمت را خنثی کنند. همچنین براساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، روز گذشته نرخ یورو در سامانه نیما حدود ۸۹۷۲ تومان بوده است. همچنین نرخ سنا که برآیند نرخ نقدی اسکناس در صرافی‌ها و سامانه نیما است، هر یورو ۹۸۵۹ تومان گزارش شده است. با این حساب، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات از تاریخ ۱۶ مرداد تا ۱۷ شهریور به یک میلیارد و ۱۲۴ میلیون یورو رسیده است. روز شنبه عرضه سکه نیز توسط افراد عادی افزایش یافته بود، به‌نظر می‌رسد رشد محدود سکه در ۲ هفته گذشته نسبت به سایر ارزها موجب شد که تمایل به فروش آن بیشتر شود؛ البته رشد قیمت‌ها نیز در ماه‌های اخیر به اندازه‌ای جذاب بوده است که برخی از سرمایه‌گذاران سکه خود را عرضه کنند. یکی از اتفاقاتی که روز گذشته معامله‌گران سکه به آن توجه داشتند و بعضا پیرامون آن صحبت می‌کردند، محاکمه وحید مظلومین ملقب به «سلطان سکه» بود. بسیاری از دلالان تصاویری که در کانال‌های خبری منتشر می‌شد را مشاهده و اعضای حاضر در عکس را به یکدیگر معرفی می‌کردند؛ عده‌ای اذعان داشتند، این افراد مانند خود آنها افراد عادی در بازار بودند، حال آنکه دسته دیگری اعتقاد داشتند، آنها به صورت هماهنگ در موقعیت فروش و خرید قرار می‌گرفتند. آنچه مسلم است، نوسانات بازارها در ماه‌های اخیر چند دلیل مشخص داشته است: اول انتظاراتی که پس از خروج ترامپ از برجام شکل گرفت؛ دوم سیاست‌های اشتباه در برخورد با نوسانات بازار و سوم، ایجاد نقدینگی سرکش در سال‌های اخیر؛ با این حال ممکن است افرادی نیز از این اشتباهات و اتفاقات سیاسی به نفع خود بهره برده باشند؛ آنچه باید به‌خاطر سپرد این است تا رانتی توزیع نشود، رانت‌گیری نیز وجود نخواهد داشت.

منبع : سایت دنیای اقتصاد