En

در سومین روز هفته، شاخص ارزی تا ساعت ۳ بعدازظهر به محدوده ۹ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. به گفته فعالان، بخش زیادی از رشد قیمت ناشی از جدال لفظی بین ایران و آمریکا بود که جو خرید را در بازار بالا برد. در روزهای گذشته نیز برخی اخبار سیاسی و گمانه‌زنی‌ها پیرامون کاهش خرید نفت از ایران در نوسان‌گیری معامله‌گران نقش داشت تا بتوان گفت سایه سیاست در روزهای اخیر بر بازار انداخته شده است.

 با این حال، روز گذشته برخی بازیگران ارزی باور داشتند، بازار به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه آن کشور کمتر از انتظار معامله‌گران واکنش نشان داده است. به گفته این دسته، برخی معامله‌گران باور داشتند، در واکنش به این اتفاق جوی در بازار شکل بگیرد که قیمت با سرعت زیادی به سمت مرز ۹ هزار و ۵۰۰ تومان حرکت کند. با این حال، پس از شکست مرز ۹ هزار تومانی، تا ساعت ۳ بعدازظهر معامله‌گران با احتیاط رفتار کردند. پس از این ساعت، برخی اخبار حکایت از آن داشت که تمایل به خرید در بازار غیررسمی بالا رفت. به گفته فعالان، اگر قیمت دلار در ساعات پایانی روز سوم هفته در معاملات پشت خطی رشد بیشتری را تجربه نکرده باشد، ممکن است موعد شناسایی سود دلار سر رسیده باشد. در واقع از نظر این دسته، ممکن است بازار پس از چند روز افزایش پیاپی، سرانجام به نقطه اصلاح رسیده باشد و روند بازار از روز جاری تغییر کند. البته حدود ساعت ۵ عصر برخی معامله‌گران عنوان می‌کردند قیمت به بالای ۹ هزار و ۲۷۰ تومان رفته است و ممکن است این محدوده قیمتی، قوت انتظارات افزایشی را بالاتر ببرد.البته از نظر فعالان، بازار تنها در جست‌وجوی خبر مثبت است و اگر اخبار متفاوت از روزهای اخیر به بازار مخابره شود، ظرفیت افت قیمت وجود دارد. با این حال، گذر دلار از نقاط کنونی و سهل‌انگاری سیاست‌گذار تقاضاهای جدیدی را وارد بازار خواهد کرد که می‌تواند قیمت را حتی به بالای ۱۰ هزار تومان برساند.

روز گذشته، فضای بازار سکه نوسانی‌تر از بازار دلار بود؛ در این روز، سکه تمام بهار آزادی با قدرت مرز ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را شکست و به سوی مرز ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان جهش کرد. ساعت ۳بعدازظهر روز سه‌شنبه قیمت روی عدد ۳میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قرار داشت که ۱۰۰ هزار تومان با قیمت روز دوشنبه فاصله داشت. برخی معامله‌گران عنوان کردند که در مقاطع کوتاهی قیمت حتی مرز ۳ میلیون و ۴۰۰هزار تومان را لمس کرده است. به گفته فعالان، خرید و فروش در بازار سکه کم هزینه‌تر است؛ به گفته آنها، ممنوعیت معامله در بازار ارز تقاضای افراد عادی را به سوی بازار سکه می‌برد. از سوی دیگر از نظر برخی فعالان، مردم عادی به سکه به‌طور سنتی به‌عنوان سرمایه امن بیشتر از دلار گرایش دارند.

کف یا سقف ۹ هزار تومانی؟

روز سه‌شنبه، روز مهمی برای آینده دلار خواهد بود. به گفته این دسته، اگر قیمت دلار برای دومین روز متوالی بالای مرز ۹هزار تومانی باقی ماند، پس از آن معامله‌گران بازار این مرز را به‌عنوان کف حمایتی در نظر خواهند گرفت. اگر این قیمت به‌عنوان کف تثبیت شود، خریدهای بالای این مرز با اطمینان بیشتری صورت خواهد گرفت و قیمت حرکت به سوی سطوح بعدی را آغاز خواهد کرد. با این حال، تعداد زیادی از بازیگران ارزی باور داشتند، قیمت پس از چند روز افزایش متوالی ظرفیت بیشتری برای افت دارد. نوسانات افزایشی دلار از سه‌شنبه گذشته آغاز شد و در ۲ روز ابتدایی هفته جاری به اوج خود رسید. دلار در اولین روز هفته مرز ۸ هزار و ۵۰۰ تومانی را فتح کرد و روز دوم هفته در کانال ۸ هزار و ۹۰۰ تومان کار خود را به پایان برد. با این حال، روز سه‌شنبه نیروی افزایشی‌های بازار کمی تحلیل رفته بود و پس از شکست مرز ۹ هزار تومانی خریدهای ارزی کمی تا ساعت ۳ بعدازظهر آرام‌تر شد. برخی فعالان، این موضوع را نشانه‌ای بر پایان روند افزایشی دانستند و عنوان می‌کردند وقت شناسایی سود در بازار رسیده است. در واقع از نظر این دسته وقت آن است که خریدهای پیشین کم کم در بازار به فروش برسند؛ چرا که امکان افت قیمت‌ها بیشتر از افزایش آنهاست. در این میان، عده دیگری اعتقاد داشتند باید در شرایط نوسانی با احتیاط ولی به سرعت تصمیم گرفت. از نظر این عده، تا نشانه کاهشی آشکار نشده است، نباید در موقعیت فروش قرار گرفت. به باور آنها، اگر قیمت در روز سه‌شنبه رشد بیشتری را از خود نشان داد، معامله‌گران باید خریدهای خود را حفظ کنند.

وقت مداخله بازارساز

بازار به نقطه‌ای رسیده است که باید تصمیم بگیرد مرز ۹ هزار تومانی کف حمایتی قیمت دلار خواهد بود یا سقف آن. به گفته فعالان، بازارساز در این شرایط ضرورت دارد به سرعت در بازار با هر سیاستی که تمایل دارد مداخله کرده و مانع از جوسازی‌های روانی بیشتر نوسان‌گیران در بازار شود. از نظر آنها قیمت دلار که با استفاده از جوسازی پیرامون موج‌های خبری به بالای مرز ۹ هزار تومان رسیده است، در‌صورتی‌که از این مرز پایین‌تر نیاید، به‌عنوان کف حمایتی در نظر گرفته خواهد شد؛ این در حالی است که بازارساز می‌تواند حداقل در کوتاه مدت با مداخله در بازار این حس را به معامله‌گران منتقل کند که مرز ۹ هزار تومانی سقف قیمت دلار است.  عاملی که می‌تواند بخشی از خریداران را از بازار خارج کند. این در حالی است که ماندگاری بالای این سطح می‌تواند تقاضاهای بیشتری را به بازار بکشاند.

از نظر تحلیلگران، بازارساز در گام اول بهتر است مانع از کف شدن سطح ۹ هزار تومانی شود؛ درگام بعدی بازار دوم ارز را عمق بیشتری ببخشد و با ورود پتروشیمی‌ها  به این بازار سمت عرضه را با قدرت بیشتری مواجه کند.از نظر برخی بازیگران ارزی، ضرورت توجه شدید به دیپلماسی رسانه‌ای برای کاهش جو روانی بازار به‌شدت احساس می‌شود. در واقع، در روزهایی که قیمت به سوی سطوح مقاومتی می‌رود، بخش زیادی از افزایش ناشی از موج‌های خبری است که توسط برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی پمپاژ می‌شود. مشخص نیست چگونه وقتی قیمت دلار در ابتدای روزدوشنبه در بازار آزاد ۹ هزار و ۱۰۰ تومان است، عده‌ای از کانال‌های خبری و برخی نوسان‌گیران در کانال‌های مختلف از قیمت دلار بالای ۹ هزار و ۶۰۰ تومان صحبت می‌کنند.

در واقع یکی از ضعف‌های بزرگ عملکرد بازارساز عدم ارتباط با مخاطبان واقعی ارز و سکه است؛ انفعال خبری سیاست‌گذار منجر شده است که نوسان‌گیران نبض اخبار را در دست بگیرند و زمینه‌ساز ورود تقاضای زیادی به بازار شوند.در این میان، در شرایطی که معامله در بازار آزاد ممنوع است، افرادی که به بازار مراجعه می‌کنند، بعضا با قیمت‌های بسیار بالاتر موفق به خرید می‌شوند. این در حالی است که دلالان در میان خود با قیمت‌های پایین‌تری دلار را معامله می‌کنند. زمانی که قیمت سایه صعود را بر سر خود می‌بیند، بسیاری از معامله‌گران ترجیح می‌دهند ارزی را به بازار عرضه نکنند. در این شرایط، سیاست‌گذار نیز در بازار حضور قوی از خود نشان نداده است که تقاضا را تا حدی مدیریت کند. بسیاری از معامله‌گران باور دارند، امروز فرصت مناسبی است که بازارساز با استفاده از تمام ابزارهای خود مانع از پرش دلار به سوی مرز ۱۰ هزار تومانی شود و سقف کوتاه‌مدت قیمت دلار را عدد ۹ هزار تومانی معرفی کند. در این شرایط، تنها عرضه ارز کافی نیست و به‌نظر می‌رسد باید از چاشنی اخبار نیز برای تغییر روند بازار کمک گرفت.

منبع : سایت دنیای اقتصاد