En

در دومین روز کاری هفته، سکه در مقطعی بار دیگر به بالای مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رفت و دلار با صعود از مرز ۷ هزار تومانی به کانال‌های بالاتر رفت. در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی معاملات خود را در محدوده ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان آغاز کرد؛ در واقع قیمت بازگشایی بازار در روز سوم هفته حدود ۵۰ هزار تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز یکشنبه بود. پس از شروع افزایشی، فلز گرانبهای داخلی با شیب تندتری افزایش قیمت را ادامه داد و توانست به بالای مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برود. سکه در روزهای نوسانی هفته گذشته نیز مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را شکسته بود.

با این حال، روز پنج‌شنبه، سکه با ۱۲۵ هزار تومان کاهش از دو مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ و ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پایین رفته بود. جلوی افت بیشتر سکه در همان روز اول هفته جاری گرفته شد. به گفته فعالان، بیشتر معامله‌گران تصور می‌کردند که سکه در مرز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مورد حمایت قرار خواهد گرفت. مطابق انتظار این دسته، روز یکشنبه چنین اتفاقی رخ داد. در همان ابتدای روز یکشنبه قیمت سکه تا ابتدای مرز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پایین رفت؛ با رسیدن به این مرز حمایتی خریدها در بازار بالا رفت و سکه در ادامه روز بالای کانال ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، حمایت از سکه در نقطه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و افزایشی که به‌دنبال آن رخ داد، انتظارات معامله‌گران بازار را تا حدی تغییر داد. تغییر انتظارات زمینه‌ساز افزایش قیمت روز دوشنبه شد. به‌نظر می‌رسد روز دوشنبه بیشتر معامله‌گران به‌دنبال تست سقف قیمت بودند؛ چراکه کف قیمت در روز یکشنبه تا حدی مشخص شده بود. نکته جالب اینجا بود که با عبور سکه از مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، فروش‌ها بالا رفت. در نهایت ساعت ۴ بعدازظهر روز دوشنبه، سکه با قیمت ۲ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۷۰ هزار تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. در روزی که سکه با یک موج افزایشی از کانال‌های مختلف به سرعت عبور می‌کرد، در بازار غیررسمی ارز نیز قیمت دلار به بالای مرز ۷ هزار تومانی رفت. روز دوشنبه، دلار در بازار غیررسمی در مقطعی حتی تا ۷ هزار و ۲۰۰ تومان نیز بالا رفت ولی با برخورد به این نقطه بار دیگر به سوی ابتدای کانال ۷ هزار تومانی حرکت کرد. رفت و برگشت قیمت دلار در حالی رخ داد که حدود ساعت ۴ بعدازظهر بانک مرکزی اولویت‌های جدید تامین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی مورد نیاز متقاضیان به نرخ اعلامی این بانک را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. آخرین خبرها حاکی از آن بود که بازار غیررسمی ارز واکنش چندانی به اعلام اولویت‌های جدید ارزی نشان نداد.

به گفته یکی از فعالان،  بازار ارز در شرایط فعلی بیشتر تحت تاثیر نوسان‌گیران ارزی قرار دارد. در شرایطی که بازارساز در بازار حضور چندانی ندارد، نوسان‌گیران دست بالا را در بازار به‌دست گرفته‌اند و قیمت را بالا و پایین می‌کنند. در این میان،  واسطه‌گران ارزی نیز سودهای هنگفتی را به‌صورت روزانه کسب می‌کنند. شواهد حاکی از آن است، با عبور دلار از مرز ۷ هزار تومانی میزان تقاضا در بازار بالا می‌رود. در این شرایط، واسطه‌گران معمولا دلار را ۱۰۰ تومان بالاتر از قیمت بازار به افراد عادی می‌فروشند. برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی واسطه‌ها حتی با قیمت‌های بسیار بالاتر از نرخ بازار، به مردم عادی ارز می‌فروشند. به‌عنوان مثال، یکی از حاضران در بازار عنوان می‌کرد بابت خرید ۲ هزار دلار، ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کرده است؛ در واقع او هر دلار را ۷ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری کرده. این در حالی بود که بالاترین قیمت دلار در معاملات دلالان بالای ۷ هزار و ۲۰۰ تومان نبود. به این ترتیب، یک واسطه دلار را از دلالان دریافت می‌کند و با قیمت بالاتر به مردم عادی می‌فروشد. این واسطه از خود دلاری ندارد و معمولا سود او از مابه‌التفاوت قیمت بازار و قیمتی که به خریدار پیشنهاد می‌دهد، تعیین می‌شود. در واقع می‌توان گفت وقتی بازار غیرشفاف و امنیتی است، واسطه‌ها به بازار هجوم می‌آورند و هزینه تهیه ارز نیز بالاتر از حد واقعی می‌شود.

منبع : سایت دنیای اقتصاد