En

چراکه ظرف چند هفته اخیر نه تنها طلا توانست بالای سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری قرار بگیرد، بلکه توانست برای مدت طولانی در سطح میانگین قیمت متحرک ۲۰۰ روزه نوسان کند. از طرفی، واکنش طلا به نوسانات بازار سهام نیز در بروز نگرش افزایشی موثر خواهد بود. به‌طور‌کلی وقتی یک بازار در شرایط نوسانی باز هم از خود قدرت نشان می‌دهد، توجه به آن برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر می‌شود. در انتهای مبادلات رسمی روز جمعه، طلا در بازار آتی آمریکا تا ۱۳۲۴ دلار نیز صعود کرده بود.

به باور تحلیلگران بازار جهانی، روند کاهشی شاخص دلار به‌علاوه نگرانی‌های تورمی باعث افزایش قیمت متوسط طلا خواهد شد. البته رشد قیمت بیشتر بنابر رویکرد انقباضی فدرال رزرو چندان میسر به‌نظر نمی‌رسد. اگر نرخ تورم افزایش چشمگیری داشته باشد، این سناریو که فدرال رزرو مجبور شود تا پایان سال جاری میلادی، ۴ بار نرخ بهره را افزایش دهد، پررنگ‌تر خواهد شد؛ اما رفتار سیاست‌گذاران پولی با توجه به آخرین بیانیه‌های آنان سناریو دوم را نیز محتمل ساخته است. طبق این الگو، فدرال رزرو بیش از آنکه برای رشد نرخ بهره عجول باشد، منتظر تقویت بیشتر نرخ تورم خواهد ماند. با این حال، نشست آتی فدرال رزرو با احتمال زیادی رشد نرخ بهره هدف را از ۷۵/ ۱ درصد به ۲ درصد ثبت خواهد کرد. در این شرایط، اونس تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ اما نه به اندازه فشاری که در طول هفته‌های اخیر متحمل شد!

امیدواری سرمایه‌گذاران به فلز زرد

تازه‌ترین نظرسنجی کیتکونیوز نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده با افزایش بیشتری روبه‌رو خواهد شد. تحلیلگران اقتصادی وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت در نظرسنجی این هفته پیش‌بینی کردند که قیمت جهانی طلا در روزهای آتی افزایش خواهد یافت. براساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی، حفظ سطح حمایتی ۱۳۰۰ دلاری پس از افت اخیر قیمت طلا یک تاثیر روانی مهم بر بازارهای جهانی خواهد گذاشت. طلا توانست وضعیت خود را بالاتر از سطح حساس و روانی ۱۳۰۰ دلاری حفظ کند و تحت فشار شدید شاخص دلار آمریکا تسلیم نشد. این مساله امیدواری‌ها را نسبت به افزایش بیشتر قیمت طلا در کوتاه‌مدت بیشتر کرده است. در نظرسنجی این هفته ۱۹ کارشناس اقتصادی وال‌استریت شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۵ نفر معادل ۷۸ درصد به افزایش قیمت طلا رای داده‌اند. دو نفر معادل ۱۱ درصد نیز پیش‌بینی کردند قیمت طلا کاهش خواهد یافت و دو نفر دیگر اعلام کردند قیمت طلا تغییر خاصی در هفته پیش رو نمی‌کند. در نظرسنجی آنلاین از خرده‌فروشان مین‌استریت ۲۴۹۱ نفر شرکت کردند که از این تعداد ۲۲۰۷ نفر معادل ۸۹ درصد به افزایش قیمت فلز زرد رای داده‌اند. ۱۸۵ نفر معادل ۷ درصد اعلام کردند قیمت طلا کاهش خواهد یافت و ۹۹ نفر معادل ۴ درصد نیز تاکید داشتند قیمت طلا تغییر محسوسی را تجربه نخواهد کرد.

منبع : سایت دنیای اقتصاد