En

این شاخص دیروز مرز ۹۱ واحدی را پشت سر گذاشت. مقابله احتمالی بانک‌های مرکزی اروپا و انگلستان با تقویت یورو و پوند نسبت به دلار اولین عامل صعود اسکناس آمریکایی محسوب می‌شود. روسای بانک‌های اروپایی ظرف هفته‌های گذشته با انتقاد از سیاست‌های ترامپ مبنی‌بر تضعیف دلار، سیگنال پیشگیری از تضعیف هرچه بیشتر دلار را مخابره کرده بودند.

دلیل دومی که از سوی تحلیلگران با عنوان بازگشت «رویکرد گاوی» به بازار دلار عنوان شده، رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه با سررسیدهای متفاوت است. با اینکه ریسک ناشی از تخت شدن منحنی بازدهی (شتاب بیشتر بازدهی اوراق ۲ساله نسبت به اوراق ۱۰ ساله) بر بازار سایه انداخته؛ اما تقویت بازدهی اوراق بلندمدت ظرف ۲ روز گذشته، شاخص دلار را به صعود ترغیب کرده است. نرخ بازدهی اوراق ۱۰ ساله سه‌شنبه به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ میلادی یعنی ۹۹/ ۲ درصد رسید. همزمان نرخ بازدهی نسخه ۲ ساله نیز رکورد یک‌دهه اخیر خود را شکست و به لب مرز ۵/ ۲ درصدی نزدیک شد. تقویت همزمان بازدهی به معنای اثرگذاری رویکرد انقباضی بر شاخص دلار است. طبق قاعده، رشد نرخ بهره به افزایش قدرت شاخص دلار منتهی خواهد شد و روند بازار گاوی‌شده از بروز این اثرگذاری حکایت داشت.

رویکرد سرمایه‌گذاران در بازار دلار، حداقل به‌طور موقت، «گاوی» شده است. شاخص دلار دیروز به بالاترین سطح خود از اوایل ژانویه (اواسط دی ماه ۹۶) رسید. این شاخص برای اولین بار از این تاریخ به بالای مرز ۹۱ واحدی صعود کرد. رویکرد به بازار طرز برخورد عموم سرمایه‌گذاران درخصوص روند مورد انتظار از قیمت‌ها در یک بازار است. گرایش بازار بر اساس مجموعه‌ای از عوامل بنیادین و تکنیکال مانند پیشینه قیمت، گزارش‌های اقتصادی، عوامل فصلی و رویدادهای مهم داخلی و خارجی تعیین می‌شود. برای مثال، اگر سرمایه‌گذاران انتظار حرکت صعودی قیمت‌ها در بازار را داشته باشند، رویکرد گاوی شکل می‌گیرد. در مقابل، اگر رویکرد «بازار خرسی» (Bear Market) باشد، بیشتر سرمایه‌گذاران انتظار حرکت نزولی قیمت‌ها را دارند. یکی از عوامل بنیادی که بازار گاوی یا رویکرد افزایشی در بازار تولید می‌کند، سکون یا نزول قیمت‌ها در یک دوره مشخص است. تخمین سرمایه‌گذاران از زمان پایان این دوره، موجب شکل‌گیری رویکرد صعودی می‌شود. بازار دلار پس از تضعیف ۱۰ درصدی در سال ۲۰۱۷ میلادی، از ابتدای سال‌جاری نیز شاهد افت نسبت به سایر ارزهای رایج دنیا بود؛ اما بالاخره رویکرد بازار به‌طور موقت تغییر کرد و شاخص دلار را به بالای مرز ۹۱ واحدی سوق داد. کارشناسان دو دلیل اصلی برای این چرخش در نظر گرفته‌اند؛ رویدادهای پیش‌رو در روزهای آتی و رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه مولفه‌های تغییر معرفی شده‌اند. بانک مرکزی اروپا روز پنج‌شنبه یکی از مهم ترین نشست‌های چند سال اخیر خود را برگزار خواهد کرد. سیاست‌گذاران پولی اتحادیه اروپا در این روز، برنامه آتی این بانک برای گذار از دوره انبساطی به دوره انقباضی را ارائه خواهند داد. طبق برنامه، از چند ماه دیگر، طرح خرید اوراق به پایان می‌رسد و رشد نرخ بهره موثر نیز تا چند سال دنبال خواهد شد. البته بانک مرکزی اروپا تصمیم قطعی در این رابطه بروز نداده است؛ اما «ماریو دراگی» رئیس این نهاد نسبت به تضعیف شاخص دلار هشدار داده بود که به معنای تلاش اتحادیه برای کنترل روند صعودی یورو تلقی شده است. علاوه بر گرایش بانک مرکزی اروپا به اجتناب از تقویت بیشتر یورو، بانک انگلستان نیز رویکرد مشابهی را از خود بروز داده است. رئیس بانک انگلستان، «مارک کارنی» هفته گذشته در مصاحبه خود با شبکه بی‌بی‌سی، روند انقباضی مورد انتظار از این بانک را بیش از حد توصیف کرد. پس از انتشار این مصاحبه بود که روند صعودی پوند متوقف شد. با این اوصاف، بانک‌های مرکزی اروپایی نیز وارد عرصه غیررسمی «جنگ ارزی» شده‌اند. البته سیاست جدید این دو نهاد بیشتر در جهت مقابله با سیاست‌های ارزی کاخ سفید اتخاذ شده است.

منبع : سایت دنیای اقتصاد