En

بانک مرکزی، در یک گزارش خرده‌فروشی آمارهای تورمی هفتگی، ماهانه و سالانه مواد خوراکی را در ۱۱ گروه منتشر می‌کند. بررسی این آمارها حاکی از آن است که طی هفته گذشته بیشترین افزایش هفتگی در میوه‌ها رخ داده که قیمت آن ۲/ ۳ درصد رشد کرده است. اصولا نوسان قیمتی در گروه میوه‌ها و سبزی‌ها طی هفته امری طبیعی است و این نوسان به‌دلیل تغییرات آب و هوایی رخ می‌دهد. در سایر گروه‌ها نیز آرامش خوراکی‌ها مشاهده می‌شود و حتی در گروه تخم‌مرغ نیز می‌توان مشاهده کرد که قیمت به سطح قبلی بازگشته است. بنابراین بررسی این آمارها این موضوع را تایید می‌کند که نوسانات بازار دلار، بر تحولات تورمی خوراکی اثری نداشته است.

آرامش تورمی در اکثر گروه‌ها

بانک مرکزی گزارش خرده‌فروشی را در هفته منتهی به ۲۹ دی‌ماه سال‌جاری منتشر کرد. «لبنیات»، «تخم‌مرغ»، «برنج»، «حبوب»، «میوه‌های تازه»، «سبزی‌های تازه»، «گوشت قرمز»، «گوشت‌مرغ»، «قند و شکر»، «چای» و «روغن‌نباتی» ۱۱ گروه مواد خوراکی هستند که بانک مرکزی تغییرات قیمت این گروه‌ها را در بازه زمانی متفاوت منتشر می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد از میان این ۱۱ گروه تنها گروه میوه‌های تازه، دارای تورم هفتگی بالایی بوده است. در سایر گروه‌ها یا نرخ تورم هفتگی حداکثر ۲/ ۰ درصد گزارش شده و در برخی گروه‌ها نیز نسبت به هفته قبل از گزارش، بهای گروه‌ها روند نزولی را ثبت کرده بود.در‌حالی‌‌که برخی انتظار داشتند با افزایش قیمت دلار، نوسان مواد خوراکی نیز افزایش یابد، اما آمارها نشان می‌دهد که افزایش بهای دلار در روزهای اخیر، کمتر اثری در بازار داشته است. بخشی از مواد خوراکی، به واسطه وارداتی بودن از قیمت دلار اثر می‌گیرند و افزایش قیمت اسمی نرخ ارز، بر این بازارها اثرگذار خواهد بود. اما مشاهدات از بازار حاکی از آن است که در حال حاضر نگرانی قیمتی در بازار مواد خوراکی وجود ندارد، حتی کالای حاشیه‌ساز هفته‌های قبل، یعنی تخم‌مرغ، تورم هفتگی منفی ۵/ ۰ درصد را ثبت کرد. به بیان دیگر، ۵/ ۰ درصد از سطح قیمتی این کالا طی هفته کاسته شده است.

بیشترین افت هفتگی در سبزی‌ها

سبزی‌های تازه نیز در هفته مورد بررسی دارای تورم منفی ۸/ ۱ درصد بود، این گروه کمترین تورم هفتگی را ثبت کرده است. این موضوع نیز تایید می‌کند  میوه‌ها و سبزی‌ها به‌طور طبیعی دارای نوسان قابل‌توجهی نسبت به سایر گروه‌ها است. به جز گروه‌های مورد بررسی طی این هفته، در سایر گروه‌ها روند قابل‌توجهی مشاهده نمی‌شد و تقریبا قیمت این گروه‌ها طی هفته آخر دی‌ماه ثابت ماند.

لبنیات در صدر تورم ماهانه

برخی از کارشناسان معتقدند نمی‌توان تنها با آمارهای یک هفته وضعیت تورم مواد خوراکی را به شکل کلی ارزیابی کرد. به همین دلیل، برای بررسی قیمت‌ها باید بازه زمانی بزرگ‌تر را مدنظر قرار داد. آمارهای تغییر قیمت طی یک ماه منتهی به ۲۹ دی‌ماه نیز نشان می‌دهد روند قیمتی مواد خوراکی‌ها طبیعی بوده است. در بین گروه‌ها لبنیات و میوه‌های تازه با تورمی حدود ۶ درصد صدرنشینان قیمتی در بازه ماهانه هستند. طی هفته‌های اخیر، بهای لبنیات روند افزایشی را ثبت کرده و این موضوع باعث شده این گروه طی ماه یکی از گروه‌های پرتورم لقب گیرد.البته این موضوع طبیعی است، در برخی از ماه‌های سال، بهای لبنیات افزایش می‌یابد؛ زیرا اکثر محصولات این گروه کارخانه‌ای بودند و با افزایش قیمت دستوری صورت می‌گیرد. طی یک ماه اخیر، ۱۰ درصد به قیمت ماست پاستوریزه افزوده شده است. هر کیلو از این ماده خوراکی معادل ۳ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده که نسبت به ماه قبل ۴۰۰ تومان گران‌تر شده است. همچنین بهای شیر پاستوریزه نیز طی یک ماه با ۳/ ۱۴ درصد افزایش روبه‌رو بوده است. در سایر خوراکی‌های این گروه نوسان قابل‌توجهی مشاهده نمی‌شود. نکته جالب این است که تورم سالانه این گروه تک‌رقمی بوده و قیمت متوسط لبنیات طی یک سال گذشته کمتر از ۱۰ درصد رشد کرده است.

کاهش ۱۱ درصدی قیمت تخم‌مرغ

تخم‌مرغ یکی از کالاهای جنجالی خوراکی‌ها در هفته‌های اخیر بود. آن طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد وقوع آنفلوآنزا مرغی باعث شده بود که بهای این کالا در بازار افزایش یابد. اما به‌نظر می‌رسد سیاست‌های تنظیم بازار باعث شده که قیمت تخم‌مرغ به سطح تعادلی بازگردد. براساس آمارهای منتشر شده در گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی در هفته منتهی به ۲۹ دی‌ماه سال‌جاری، هر شانه ۲ کیلویی تخم‌مرغ به قیمت ۱۴ هزار تومان رسیده است. قیمت این ماده خوراکی نسبت به مدت مشابه در ماه قبل ۱۱ درصد کاهش یافته است.به‌رغم نوسانات بالای تخم‌مرغ در هفته‌های اخیر، نمودار حرکتی قیمت گوشت مرغ روند با ثبات را ترسیم کرده است. به این معنی که تورم هفتگی گوشت مرغ در هفته انتهای دی‌ماه معادل صفر بوده است. به بیان دیگر قیمت این خوراکی پر مصرف طی هفته تغییر نکرده است. در بازه ماهانه نیز ۵/ ۲ درصد از سطح قیمت گوشت مرغ کاسته شده است. در گزارش مورد بررسی هر کیلو گوشت مرغ، در هفته انتهای دی‌ماه معادل ۷ هزار و ۲۰۰ تومان گزارش شده است. بهای این خوراکی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۷/ ۷ درصدی را ثبت کرده است.

کاهش قیمت حبوب

گروه حبوب یکی از گروه‌هایی است که هم در بازه زمانی هفتگی، ماهانه و هم در بازه سالانه با کاهش قیمت روبه‌رو شده است. قیمت‌های این گروه طی هفته ۱/ ۰ درصد افت کردند، در بازه ماهانه ۸/ ۱ درصد و در بازه سالانه ۸/ ۰ درصد از بهای خوراکی‌ها کاسته شده است. قند و شکر یکی از گروه‌هایی است که طی هفته و ماه ثبات قیمتی داشته و نسبت به سال قبل ۱۰ درصد کاهش قیمت را ثبت کرده است. روند کم نوسان قیمتی در گروه چای طی هفته و ماه نیز مشاهده می‌شود. این در حالی است که طی یک سال گذشته ۱۵ درصد به بهای چای افزوده  شده است. روغن نباتی نیز یکی از گروه‌هایی است که نوسان هفتگی، ماهانه و سالانه محدودی را در این گزارش ثبت کرده است. قیمت این گروه در یک سال تنها ۵/ ۲ درصد افزایش یافته که نشان از ثبات قیمتی در این گروه است.

منبع : سایت دنیای اقتصاد