En

به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، روز پنج‌شنبه نرخ حواله درهم تا هزار و 98 تومان بالا رفت تا تنها 2 گام با کانال هزار و 100 تومانی فاصله داشته باشد. به باور او، پس ازعبور درهم از نقطه مقاومتی هزار و 87 تومان، انتظارات افزایشی معامله‌گران بالا‌تر رفت و در نتیجه آن، سرعت رشد نرخ درهم بیشتر شد. در بازار ارز داخلی این انتظار به‌طور سنتی وجود دارد که قیمت درهم و دلار هم جهت با یکدیگر حرکت کنند، بنابراین روند قیمت حواله درهم همواره به دقت از سوی معامله‌گران داخلی رصد می‌شود و در مقطع فعلی رشد نرخ حواله ارز همسایه موجب شده است که انتظارات دسته‌ای از معامله‌گران پاساژ افشار نیز افزایشی شود. به گفته افزایشی‌های بازار ارز، با درهم بالای سطح هزار و 95 تومان، ارزش دلار در بازار داخلی می‌تواند بالاتر از 3هزار و 990 باشد.

در کنار این، عده‌ای از معامله‌گران تقویت شاخص دلار در بازارهای جهانی و رکوردزنی‌های افزایشی آن را دلیلی دانسته‌اند که ممکن است قیمت این ارز در بازار داخلی را تقویت کند. به گفته این دسته به‌عنوان مثال، در روزهای انتهایی هفته در بازارهای جهانی یورو در برابر دلار تضعیف شد ولی در بازار داخلی ارز اروپایی افت چندانی را تجربه نکرد. عاملی که ممکن است منجر به شکل‌گیری حباب قیمت یورو شود. در این شرایط سودجویان ارزی می‌توانند از اختلاف قیمتی ارزها کسب سود کنند و با خارج کردن دلار از بازار داخلی و وارد کردن یورو به جای آن کسب سود کنند. از سوی دیگر، عده زیادی اعتقاد دارند که همچنان در روزهای انتهایی سال میلادی تقاضای شرکت‌های تجاری در بازار وجود دارد. در واقع این گروه باور دارند که تقاضای فصلی از بازار خارج نشده است و می‌تواند قیمت را تحت‌تاثیر قرار دهد.

نشانه‌های کاهشی

مهم‌ترین نشانه‌ای که از نظر فعالان بازار برای کاهش قیمت وجود دارد، عرضه بازارساز ارزی بود. به گفته این دسته، بازیگران بازارساز با قدرت در برابر نوسان‌گیران بازار ایستاده‌اند و با عرضه اسکناس به‌صورت فیزیکی توانسته‌اند اثر افزایشی درهم و تقویت شاخص دلار در بازارهای جهانی را کاهش دهند. در چنین فضایی، عده زیادی از معامله‌گران باور دارند، بازارساز در برابر ورود دلار به مرزهای بالاتر مقاومت زیادی از خود نشان خواهد داد، در نتیجه این عده تصور می‌کنند که قیمت به سقف خود رسیده و بهتر است که ارز خریداری شده را به فروش برسانند. کاهش دامنه نوسانات یکی دیگر از عواملی است که اطمینان به قیمت‌های بازار را بالا برده و موجب شده که فضای بازار آرامش بیشتری را تجربه کند. در نهایت عده‌ای از فعالان معتقدند، دلار در انتهای ماه به‌دلیل کاهش نقدینگی توانایی رشد بیشتر قیمت را نخواهد داشت. به گفته فعالان، به‌طور سنتی در بازار ارز داخلی این انتظار وجود دارد که میزان تقاضا در روزهای انتهایی ماه کاهش پیدا کند و معامله‌گران تمایل چندانی نداشته باشند که اقدام به خرید ارز کنند.

منبع : دنیای اقتصاد